Çocuk yaşta başlayan egzersiz koruyor

 

Uzmanlar, çocuk yaşta yapılmaya başlanan ve düzenli olarak sürdürülen egzersizin stres ve obezitenin artırdığı kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu söyledi.

 

Bursa’da, Uludağ Onkoloji Dayanışma Derneği tarafından 1-7 Nisan Kanser Haftası  dolayısıyla panel düzenlendi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Türkkan Evrensel konuşmasında kanserin sebepleri arasında ağır metaller, radyasyon ve bazı mikropların gösterilebileceğini söyledi. Evrensel, genetik faktörün de kanserin sebepleri arasında az da olsa yer aldığını vurguladı. Hava, cilt ve gıdalar yoluyla kanserin vücuda girdiğini söyleyen Evrensel, tek yönlü beslenmenin kanse-re yol açabileceğini söyledi. Yüksek tuz tüketiminin mide kanserine sebebiyet verdiğini anlatan  Evrensel, “Kanserojenlerden uzak durmalıyız. Dengeli ve doğal beslenmeliyiz. Egzersiz yapmak önemli. Bu hem basit hem de etkili bir yöntem.

 

Günde 30 dakika yürüyüş yeter

 

Düzenli egzersiz çocukluk yaşlarında başlarsa kanser riskini azaltır. Günde en az 30 dakika yapılan spor, kanserle mücadelede etkili. Sadece yürüyüş bile yapılsa kanserle mücadelede önemli bir adım olur” dedi. Aşılanarak ve kişisel hijyene dikkat ederek kanserden korunabileceğinin altını çizen Evrensel “Kronik stres, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Stres de kansere yol açabilir ama tek sebep değil. Vitamin ile ilgili sansasyonel bazı bilgiler var. Vitamin almak kanserden korumaz. Sigara içenlerde yüksek dozda vitamin alanların daha fazla kansere yol yakalanabileceği ortaya çıktı” dedi.  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ender Kurt, Türk toplumunda yanlış beslenme yöntemlerinin yaygın olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin