Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Erdoba Elegans otelde düzenlenen şampiyonanın açılışında yaptığı konuşmada, Mardin’in dünya şehri olmaya doğru yol aldığını belirterek, ”Şampiyonanın dünya kenti olma yolunda ilerleyen Mardin’de yapılmasından gurur duyuyoruz” dedi.

 

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için büyük onur duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

”Satrançta kadın erkek ayrımı yok. Kadınlar ve erkekler birlikte yarışıyorlar. Ülkemizin her yerinde satranç oynanıyor, bu konuda devletimiz büyük destek veriyor. Son 6 yılda 3 milyon çocuğumuz satranç dersi aldı. 196 bin lisanlı sporcusu olan bir federasyonuz. Dünya satrancın da en çok organizasyon düzenleyen ve en başarılı olan federasyonlarından biriyiz. Biz kendimizi kadın satrancına yatırım yapmayı bir farklılık olarak koyduk, bir vizyon olarak koyduk. Bu kapsamda dünya satrancında büyük girişimlerde bulunduk.”

AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey ise Mardin’in sahip olduğu eşsiz tarihi ve kültürel mirasını tanıtma konusunda büyük çaba gösterdiklerini belirterek, ”Bu organizasyonu en mükemmel bir şekilde olmasını ve gelen misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlanması için her türlü gayreti gösterdik. Bundan sonrada ulusal ve uluslararası etkinliklerin ilimizde olması için her türlü çalışmayı yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Daha sonra Valisi Turhan Ayvaz, Milletvekili Şahkulubey ve Başkan Yazıcı ilk hamleyi yaparak şampiyonayı başlattılar.

10 ülkeden 50 yarışmacının katıldığı Dünya Kadınlar Takım Satranç Şampiyonası 28 Aralık günü sona erecek. Şampiyonaya geçen ay Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılan Dünya Kadınlar Şampiyonasında birinci olan Çinli Hou Yifan’ın da Çin takımında yer alacağı bildirildi.

 

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin