Maratonlar Hakkında

Dünya üzerinde düzenlenen maratonlara genel bir bakıştan önce maratonun anlamına ve tarihine bir göz atalım istedik.

yali-spor_maraton

Maraton, atletizmde 42.195 metre uzun mesafeli sert tabanlı yollarda gerçekleştirilen dayanıklılık ve direnç koşularına verilen isimdir.

Maraton ismi, eski Yunanistan’daki Marathon Savaşı’ndan gelmektedir. İlkinin 1896 yılında Atina Olimpiyat Oyunları’nda düzenlendiği koşunun, yıllar sonra 1924’te 42.195 metre olması kararı alındı. 1992 yılından bu yana da 21.100 metrede yarı maraton dünya şampiyonaları düzenlenmektedir.

Maraton ve yarı maratonun dışında 5 kilometre, 10 kilometre koşuları, kır koşuları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra en uzun ve en zorlu koşu, 100 kilometre olan ultra maratondur.

Dünya genelinde düzenlenen tüm maratonların parkurları birbirinden farklı ve ayrı nitelikte olduğundan maraton koşularında dünya rekoru kaydı tutulmamaktadır. Onun yerine en iyi derece bulunmaktadır.

yali-spor_ultra-maraton

Londra Maratonu

1981 yılından günümüze uzanan genellikle Nisan ayında İngiltere, Londra’da koşulan maratondur. Eski Olimpik şampiyon Chris Braster tarafından New York Maratonu’ndan etkilenerek organize edilmiştir. Geleneksel maraton mesafesinin üzerinde koşu uzunluğuna sahip Londra Maratonu, spor festivali kutlamasıdır. Dünyada en kalabalık katılımın olduğu maratonların başında gelmektedir.

yali-spor_londra-maratonu

Tokyo Maratonu

2007 yılından beri her yıl koşulan maraton Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen spor olayıdır. Atletizm dünyasında dünyanın 6 büyük maratonundan biri olarak kabul edilir. Sonuncusunun geçtiğimiz Şubat ayında koşulduğu Tokyo Maratonu, dünyanın en yeni maraton koşularındandır.

yali-spor_tokyo-maratonu

Berlin Maratonu

Resmi adı BMW Berlin-Marathon olan Berlin Maratonu her yıl Eylül ayının sonlarına doğru Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen maraton yarışlarıdır. Berlin Maratonu’nun ilki 1974 yılında koşulmuştur.

yali-spor_berlin-maratonu

Boston Maratonu

Her yıl ABD-Boston’da nisan ayında düzenlenen maraton, dünyanın en eski maratonudur ve en bilinen yıllık yarış etkinliklerinin başında yer alır. 1897 yılından beri düzenlenmekte olan Boston Maratonu’nun ilk yılında sadece 18 kişi koşmuştu. Günümüzde ise dünyanın her yerinden gelen koşuculara ev sahipliği yapmaktadır.

yali-spor_boston-maratonu

İstanbul Avrasya Maratonu

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olma özelliği taşıyan İstanbul Avrasya Maratonu, Türkiye’de en geniş katılımın olduğu atletizm yarışıdır. 1973 yılında Tercüman Gazetesi tarafından Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri ortaya atılmış olup, bu fikir 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimleri ile hayat bulabilmiştir. Ülkemizde düzenlenen uluslararası nitelikteki en önemli yarıştır.

yali-spor_avrasya-maratonu

Okurken keyif alacağınız ve bilgileneceğiniz yazılarımız için bizi takip etmeye devam edin!

Bunları da beğenebilirsin