19.07 Dünya Fenerbahçeliler Günü

Kökleri geçmişte olan bir gelecek!

Hazır mısın 12 Numara? Takvim yaprakları her sene 19 Temmuz tarihini gösterdiğinde Fenerbahçe adına özel bir gün olan Dünya Fenerbahçeliler Günü kutlanmaktadır. 16 yıldır süregelen Dünya Fenerbahçeliler Günü, tarihini Fenerbahçe’nin kuruluş yılı olan 1907’den almaktadır. Yönetimden sporcusuna, İhsan Teyze’den en minik kanaryaya, Alex’den Rambo Okan’a kadar herkes gibi siz de atmosferi yüksek olan güne hazır mısınız? Coşkulu kutlamalar ile 19 Temmuz’da birbirinden özel Fenerbahçe SK ürünleri ile sarı kanaryaya destek olarak, takımı sırtlayan bu kez siz olun!

Şanlı kanaryanın efsanevi tarihine dair bilgilerinizi güncellemek için yazımızın devamına geçelim.

Fenerbahçe SK
Fenerbahçe Spor Kulübü

Adım Adım Fenerbahçe SK Kuruluşu Ve Dünya Fenerbahçeliler Günü

1800’lü yılların sonlarına doğru Kadıköy’ün yeşil arsalarında futbol oynanmaya başlamıştı. O zamanlar Kuşdilli Çayırı’ nda yapılan futbol maçları halkın dikkatini çekiyordu. Fuat Hüsnü, Reşat Denyal ve Mehmet Ali tarafından ilk önce Black Stockings FC adında futbol kulübü kurdu. Daha sonra Hurşit Ağa Kıraathanesinde yapılan görüşmeler ve sonucu 1902’de Kadıköy Futbol Kulübü kuruldu. Ancak her iki kulüp dönemin rejimini korumak için getirilen yasaklar neticesinde kapatıldı. En nihayetinde Hariciye Nazırı Asım, ünlü edebiyat ustalarından Sami Paşazade’nin yeğeni Enver Necip Bey ve diğerlerinin yaptığı görüşme ve görevlendirmeler sonucunda adını oturdukları semtten alan Fenerbahçe Futbol Kulübü kurulmuştur.

Kulüp forması renkleri, başta Fenerbahçe  papatyalarının sarı ve beyaz renklerinden oluşuyordu. 1909 yılında ise şimdiki sarı lacivert renklerine geçiş yapmıştır. Kulüp amblemi kurulduğu tarihte Fenerbahçe burnundaki ışık saçan feneri yansıtan bir tasarım şeklindeydi ancak bugünkü Fenerbahçe amblemi, 1910 yılında takımın sol açık oyuncusu Hikmet’in çizimiyle hayat bulmuştur. 1911-1912 yılında sezonu namağlup tamamlayan Fenerbahçe Futbol Kulübü, adını değiştirerek Fenerbahçe Spor Kulübü adıyla dünden bugüne uzanmıştır.

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Kuruluş Tarihi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Mayıs 1918’de kulübü ziyaret etmiş ve kulüp defterine Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafa mazhar-i takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmiş ve bu Kulübü ziyaret ve erbab-i himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatimi buraya kayd ile mübahiyim.” ifadelerini yazmıştır. Bunu üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü kuruluş tarihi resmi kayıtlara, 3  Mayıs 1918 olarak geçmiştir.

Dünya Fenerbahçeliler Günü

Dünya Fenerbahçeliler Günü 

Günümüzde her Temmuz ayının 19’unda kutlanan Dünya Fenerbahçeliler Günü 2002 yılından bu yana coşku ve heyecan duygularını kabartmaya devam ediyor.  Tüm dünyada binlerce taraftar Dünya Fenerbahçeliler Günü için efsane çubuklu forma, dış saha forma, ve atmosferi rahat rahat yaşayabilmek için takım şortlarıyla kutlamalara hazırlanıyor.

Fenerbahçe SK
Dünya Fenerbahçeliler Günü

Siz de Dünya Fenerbahçeliler Günü kutlamalarında gerek forma, gerek şort ve daha nice Fenerbahçe ürünleriyle renginizi belli etmek istiyorsanız buradan gerekli ürünleri temin edebilirsiniz.

Ek olarak, eğer bir futbolseverseniz ve dünya kupasında olup bitenleri kaçırdıysanız sakın üzülmeyin, şimdi tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz!

Dünya Fenerbahçeliler Gününüz Kutlu Olsun!

Bunları da beğenebilirsin