Sporu bir yaşam tarzı olarak benimseyen, spor yapmadan duramayanlara, spor olmadan yaşayamam diyenler! Bu yazımızda sizlerinde  yakından tanıdığı bir markayı anlatıcaz. Asics!

1945′ te savaştan döndükten sonra Kihachiro Onitsuka 1 Eylül 1949′ da Kobe’ de Onıtsuka Shokai’ yi kurmasıyla Asics’ in yolculuğu başladı. İlk başlarda Kobe’ deki oturma odasından basketbol ayakkabıları üreterek başlayan Onitsuka, 1950 yılında ilk basketbol ayakkabısını çıkardı.

Onıtsuka Co Ltd tarafından yapılan ilk spor ayakkabısıdır. O zaman basketbol ayakkabılarının üretilmesi en zor atletik ayakkabı olduğu düşünülüyor ancak Onitsuka, “Başlangıçta yüksek bir engelin üstesinden gelebilirse, diğer engellerin üstesinden gelmeye devam edebileceğini” düşünüyordu. Onitsuka, modelleri piyasaya sürmeden önce oyunculara prototiplerini verip fikir ediniyordu.

1960 yılında Magic Runner maraton ayakkabısını çıkardı. Bu ayakkabıda hava soğutmalı motorsiklet motorları örneğinden esinlenerek Magic Runner ayakkabıları, ayakkabıdaki havayı dolaştıran bir havalandırma sistemi içeriyordu. Ayakkabının ayak parmaklarında ve yanlarında delikler açılır ve sporcu ayağı, körük prensibi ile yere çarptığında ısıyı pompalamayı mümkün kılar. Taban, havanın düzgün bir şekilde içeri ve dışarı pompalanmasını sağlamak için derinlemesine kavislidir.Kenji Kimihara(1968′ de Uluslararası Maraton’ da gümüş madalya kazanan) The Magic Runner ayakkabısını giydi ve maraton koşucuları tarafından sevilen bir ayakkabı oldu.

Bugün her Asics ayakkabılarında gördüğümüz ünlü meksika çizgileri 1966 yılında şirket içi bir tasarım yarışmasından sonra ortaya çıktı ve benimsendi.

1977 yılında bugünkü ismi olan Asics ismini seçti. Adını latince “anima sana in corpore sano”(sağlam kafa sağlam vücutta bulunur) deyiminin baş harflerinden almaktadır.

Aynı yıl ABD pazarına giriş yaptı ve büyük yankı uyandırdı.

Mayıs 1990′ da Asics Kobe’ de Spor Bilimi Araştırma Enstitüsü’ nü açtı ve açıldığından beri spor ayakkabısı ve giyimde teknolojik yenilikler yaparak bilim adamlarının ve sporcuların beraber çalıştığı bir merkez oluşturdu.

Fiziksel hareketleri gözlemleyip analiz etmek, her yeni Asics ürününün temelini oluşturur. Kobe’ deki araştırmacılar yüksek hızlı kameralara, yüksek teknolojiye sahip ölçüm cihazlarına sahipler. Temel araştırmanın bulgularını yeni materyallere ve ürünlere uygulayabilmek için çeşitli test odaları kurulmuştur. Şok emme sistemleri, anti-overpronation özellikleri, Wet Grip kauçuklu dış yüzeyler, suya dayanıklı giysiler, Asics’ in burda yaptığı yeniliklerden bazılarıdır.Asics, kurduğu enstitüde sporcuları, antrenörleri ve bilim adamlarını buluşturdu ve daha başarılı olmak adına yenilikçi olmayı savundu.

Özellikle koşucuların tercih ettiği ayakkabı markalarından olan Asics, futbol, tenis, golf, basketbol, koşu ve daha pek çok spor aktivitesi için spor ekipmanları ve malzemeleri üretmektedir.
Asics, son yıllarda kaliteden ödün vermeden sporla birlikte sahip olabileceğiniz sağlıklı bir yaşamı desteklemektedir. Online mağazamızı ziyaret ederek size en uygun Asics’ e sahip olabilirsiniz.