Balıkesir Valiliğinin futbolla ilgili geliştirip uygulamaya koyduğu, Spora Tam Destek Projesi fair play adayı olarak gösteriliyor.

Yaklaşık 4 haftadır uygulanan projede ilköğretim okulu öğrencileri öğretmenleriyle beraber futbol maçlarına giderek şehirlerinin takımını destekliyor. Projeyle yeşil sahada küfür ve şiddetin önüne geçilirken, hem oyuncu hem taraftar olarak güçlü bir alt yapı hazırlanıyor.

Proje, Süper Ligde bayanların maçlara ücretsiz girmesini kararlaştıran Futbol Federasyonuna da örnek teşkil ediyor.

Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta dün oynanan Balıkesirspor-Konya Torku Şekerspor karşılaşması ilginç görüntülere sahne oldu. Tribünlerde şiddetin ve küfrün önlenmesiyle ilgili yürütülen onlarca mücadele sonuç verirken, Balıkesirde uygulanan yeni bir proje ise bütün Türkiyeye örnek teşkil etti.

Valilik, Belediye Başkanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü ve Balıkesirspor Kulübü arasında yapılan özel anlaşma ile sosyal yaşam spor ile destekleniyor.

Spora Tam Destek Projesinin önemini vurgulayan ve bunun içerisinde yer almaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Balıkesirspor Kulübü Başkanı Tuna Aktürk, Spora Tam Destek kampanyası neticesi şehrimizdeki ilköğretim okullarındaki öğrencilerin Balıkesirspor maçına gelmesiyle ilgili bir anlaşma imzaladık. Her hafta belli sayıda okullardan öğrencilerimiz Balıkesirspora destek amaçlı biletlerini alıp maça gelerek takımlarını destekliyor. Bu konuda bize yardımcı olan Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Biz de onların yüzünü kara çıkarmayacağız, Balıkesirsporu inşallah Bank Asyaya çıkaracağız. Bu hafta dördüncü haftamız. Her hafta 3-4 okul geliyor, merkezde 58 okul var, sene sonuna kadar bütün okullarımızı maçlara getireceğiz. Bu şekilde Balıkesirspor sevgisini de çocuklara aşılamayı planlıyoruz. Bu Balıkesir olarak bize has bir şey. Öğrenciler biletlerini alıp içeri giriyor, maç sonuna kadar takımlarına destek verip takımın üst lige çıkmasına da katkıda bulunacaklar. Onlara inanıyoruz dedi.

VALİ ARSLAN: AMACIMIZ, SPORUN DOSTLUK, KARDEŞLİK, CENTİLMENLİK VE FAİR PLAY OLDUĞUNU TÜM TÜRKİYEYE GÖSTERMEK

Balıkesirde uygulanan, Spora Tam Destek Projesinin mimarı Vali Yılmaz Arslan, amaçlarının sporun dostluk, kardeşlik, centilmenlik ve fair play olduğunu herkese göstermek olduğunu belirtti. Projenin spora destek anlamında örnek bir uygulama olduğunu kaydeden Vali Yılmaz Arslan, Sporda amaç dostluk, kardeşlik aslında bir anlamda da eğlence. Biz bunu tam anlamıyla yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Balıkesirsporun gerek şu anda ligdeki durumunun olağanüstü iyi olması gerekse Balıkesirlilerin futbola gösterdiği olağanüstü ilgi bizi yeni bir projeye itti. Spora Tam Destek adı altında özellikle ilköğretim okulu öğrencilerimizin maçlara gelmesini teşvik etme amaçlı projeydi bu. Bugün de öğrencilerimiz seyircilerin arasında. Bu çocukları cüzi bir ücret ödemek kaydıyla maçlara alıyoruz. Bu şekilde hem Balıkesirsporu destekleyecekler hem de sporun dostluk, kardeşlik, centilmenlik olduğunu, fair play olduğunu herkese, tüm Türkiyeye göstermiş olacağız. Federasyonun ücretsiz öğrenci alınamayacağıyla ilgili bize bildirimi oldu, zaten biz ücretsiz almıyoruz. Kulübün belirlediği limitten ücretli, biletli olarak çocukları maçlara alıyoruz diye konuştu.

Vali Yılmaz Arslan, Spora Tam Destek Projesine başta Balıkesirspor Kulübü ve Kulüp Başkanı olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

 

FUTBOLCULARI MOTİVE EDİYOR

Bu arada, çok yönlü proje, maça çıkan Balıkesirspor takımındaki oyuncuları da pozitif anlamda etkiliyor. Tribünde sürekli kendilerini destekleyen öğrencilerden moral ve motivasyon alan takımın performansı skora da yansıyor. Dünkü maçta 4 gol kaydeden Balıkesirspor Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta liderliğe yükseldi. Maç bitiminde tribünlere gelen futbolcular tribünlerdeki öğrencilerle üçlü çekerek galibiyetlerini kutladılar. Spora Tam Destek Projesi ile öğrencileri de taraftar grubuna katarak büyük bir destek alan Balıkesirsporda tek hedef şampiyon olarak Bank Asya 1. Lige çıkmak.

Kaynak: IHA

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin