Açık Artırmada Satılan Spor Ayakkabılar

Satıyorum. Satıyorum. Saaattım…

yali-spor_acik-artirma-ile-satilan-spor-ayakkabilar-sosyal-medya

Müzayedeler her zaman koleksiyoncuları büyük bir yarışa sokan birbirinden önemli ve ilginç eşyalarla, tablolarla, kıyafetlerle, ayakkabılarla ve akla hayale sığmayacak birçok şeyle dolup taşmıştır.

Dünya spor tarihinin unutulmazları arasında yer alan sporcuların, rekorlara imza atarken kullandığı eşyalar da müzayedelerde boy gösterenler arasında. Özellikle sporcuların maçlarda, yarışlarda giymiş oldukları spor ayakkabılar koleksiyoncuların en gözde parçalarından oluyor.

Şimdi gelin -koleksiyoncuların peşine düştüğü ve uçuk fiyatlarla satın almak için birbirleriyle yarıştıkları- rekortmen sporcuların açık artırma ile satılan spor ayakkabılarına bir göz atalım.

Alex de Souza’nın 20.000 Liralık Kramponları

Fenerbahçe-Sivasspor karşılaşmasında sarı lacivertli takıma şampiyonluğu getiren Alex’in kramponları takımın dernek yemeğinde açık artırmaya çıkarıldı ve tam 20.000 Lira’ya satıldı.

yalı spor_alex puma krampon

yalı spor_alex de souza puma krampon

Volkan Demirel’in Şampiyonluk Maçlarında Giydiği Krampon : 50.000 TL

2013-2014 Spor Toto Super Lig şampiyonu olan Fenerbahçe, şampiyonluğu kutlamak adına büyük bir balo düzenledi. Geceye damgasını vuran olay ise futbolcuların krampon ve formalarının açık artırma ile satışa çıkarılması oldu. İşte bu müzayedede Volkan Demirel’in şampiyona maçlarında giydiği krampon 50.000 TL’ye alıcısını buldu.

yalı spor_volkan demirel kramponları

Sir Roger Bannister’ın £266.000’a Satılmış Rekor Kıran Koşu Ayakkabıları

Roger Runnister 6 Mayıs 1954 yılında bu ayakkabılarla 1 mili (1609 metre)  3 dakika 59.4 saniyede koşmuştu. 4 dakikanın altına inen ilk atlet olan Bannister’ın bu hıza bilimsel çalışma yöntemleri ve koşu mekaniği üzerinde yaptığı araştırmalarla kavuştuğu söylentiler arasındadır. Giydiği ayakkabıları da es geçmemek gerekir. İşte o ayakkabılar tam £266.000’a müzayedeye telefonla katılan kimliği gizli tutulan bir koleksiyoncu tarafından satın alındı.

yalı spor_roger bannister rekor kıran koşu ayakkabıları

yalı spor_roger rekor kıran koşu ayakkabısı

David Beckham’ın Kramponları £25.000’a Alıcısına Kavuştu.

2002 yılında düzenlenen bir yardım müzayedesinde Simply Red’in solisti Mick Hucknall David Beckham’ın kramponlarına 25.000 Pound ödedi.

yalı spor_david beckham kramponları

Mick Hucknall
Mick Hucknall

Kareem Abdul Jabbar’ın Basketbol Ayakkabıları 4673 $’a Satıldı.

1981-1982 sezonunda Jabbar tarafından giyilen adidas marka basketbol ayakkabıları açık artırmada alıcı buldu. Ünlü basketbolcunun adını taşıyan basketbol ayakkabıları basketbolcu tarafından imzalı olarak 4673 Dolar’a satıldı.

yalı spor_jabbar adidas jabbar basketbol ayakkabıları

yalı spor_kareem abdul jabbar basketbol ayakkabıları

Kobe Bryant adidas Kobe 2 Basketbol Ayakkabıları Müzayedede…

Kobe Bryant’ın 11 Eylül saldırısında ölenlerin anısına 2001-2002 sezonunun açılış maçında giydiği basketbol ayakkabısını hatırlayanınız var mı? Kara Mamba lakaplı oyuncunun giydiği bu büyük anlam taşıyan ayakkabılar bir müzayedede 7059 Dolar’a satıldı.

yalı spor_kobe usa flag basketbol ayakkabısı

yalı spor_kobe bryant basketbol ayakkabısı

Magic Johnson’ın Silahı Converse Basketbol Ayakkabıları…

Basketbol ayakkabıları arasında tüm zamanların klasiği olan ve 5 kez NBA şampiyonluğu yaşamış efsane oyuncunun da 1986-1987 sezonunda giydiği Converse’leri 2013 yılında 7170 Dolar’a bir açık artırmada satıldı.

yalı spor_magic coverse basketbol ayakkabısı yalı spor_magic johnson converse basketbol ayakkabıları

7767 Dolar’a Alıcı Bulan The Iceman Lakaplı Ünlü Basketbolcunun Ayakkabıları

1978 yılında New Orleans Jazz karşısında giydiği ayakkabılarla NBA sayı kralları arasına adını yazdıran The Iceman (Buz Adam) lakaplı ünlü basketbol oyuncusu George Gervin 4 kez NBA sayı kralı olmayı başarmıştır. İşte giydiği o basketbol ayakkabıları açık artırmada 7767 Dolar’a bir koleksiyoncu tarafından satın alındı.

yalı spor_george gervin nike basketbol ayakkabıları yalı spor_the iceman nike basketbol ayakkabıları

Kevin Durant’ın 9560 $’lık Basketbol Ayakkabıları…

ABD’li profesyonel basketbolcu Kevin Durant, basketbol kariyerinin dışında Oklahoma şehrinde yaptığı çeşitli bağışlar, yardımlar nedeniyle sevilen ve popüler olan bir oyuncudur. Yardımı bu kadar seven Durant’ın kullandığı basketbol ayakkabıları da bir açık artırmada 9560 Dolar’a alıcı buldu.

yalı spor_kevin durant basketbol ayakkabısı

yalı spor_kevin durant kd2 basketbol ayakkabısı

Tomahawk Smacıyla Efsaneleşen Julius Erving’in 10.025 Dolar’a Satılan Converse’leri…

En iyi smaç vuran 4 oyuncudan biri olarak değerlendirilen ve kendine has smacı Tomahawk ile efsaneleşen, Dr. J lakabıyla tanıdığımız ünlü basketbolcunun 3 kez sayı kralı olmasını sağlayan yeteneği ve tabi ki Converse basketbol ayakkabıları.  Erving’in ayakkabıları 2014 yılında bir açık artırmada 10.025 Dolar’a satıldı.

yalı spor_julias erving basketbol ayakkabıları yalı spor_julias erving converse basketbol ayakkabıları

Koleksiyonerlerin Sahip Olmak İçin Birbirleriyle Yarıştığı Lebron James’in Ayakkabıları

2 kez NBA şampiyonluğu görmüş profesyonel oyuncu sadece basketbolun en iyilerinden biri olan Kral James değil aynı zamanda iyi de bir adam. 2012 yılında Sandy Hook İlköğretim okuluna yapılan silahlı saldırıyı protesto etmek için 15/12/2012 tarihindeki maça çıkmadan önce ayakkabılarına ‘’NEWTOWN CT’’ yazmıştır. Daha sonra açık artırmaya çıkarılan Lebron James’in bu ayakkabısına sahip olmak isteyen koleksiyoncular birbirleriyle yarışmaya başladı. Nihayetinde 27.568 Dolar’a bir koleksiyoner -taşıdığı anlama paha biçilemez- ayakkabının sahibi oldu.

yalı spor_lebron james basketbol ayakkabısı yalı spor_lebron james nike basketbol ayakkabısı

Basketbolun Efsane Adamı Michael Jordan ve Basketbol Ayakkabıları…

Basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında ilk 5’te yer alan Michael Jordan kırdığı rekorların altına imzasını Nike Air Jordan basketbol ayakkabıları ile atıyordu. Jordan’ın 1984-85 sezonunda giydiği Nike Air Jordan 1 basketbol ayakkabıları 2013 yılında yapılan bir müzayedede 31.070 Dolar’a satıldı.

yalı spor_michael jordan nike air jordan yalı spor_nike air jordan 1 michael jordan

Bir Jordan Klasiği Daha…

1997 NBA şampiyonasında tüm zamanların en büyük basketbolcusu Jordan’ın giydiği ve yine karşılaşmaya adını yazdıran Majesteleri’nin başarılarında yanında olan basketbol ayakkabısı Nike Air Jordan Flu Game, açık artırmada tam 104.765 Dolar’a bir koleksiyoncunun oldu.

yalı spor_jordan nike flu games basketbol ayakkabıları yalı spor_jordan nike flu games basketbol ayakkabısı

BONUS : Bruce Lee’nin Ayakkabıları

Game Of Death (Ölüm Oyunu) filminde Bruce Lee’nin giydiği o meşhur sarı Onitsuka Tiger spor ayakkabılar yapılan açık artırmada 12.500 Dolar’a satıldı. Çin’in güneyinde yer alan Makau kentinde yapılan açık artırmada müzik ve sinema dünyasının ünlü isimlerinin eşyaları arasından dövüş sanatları ustası Bruce Lee’nin ayakkabıları müzayedenin en gözde parçasıydı.

yali-spor_bruce-lee-olum-oyunu

yali-spor_bruce-lee-olum-oyunu-onitsuka-tiger

BİR BONUS DAHA : Marie Antoinette’in Ayakkabıları

Fransa Kralı XVI. Louis’nin eşi olan dillere destan Marie Antoinette ‘’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’’ sözüyle hafızalarımıza kazınmıştır. 1775 yılında –idam edilmeden 18 yıl önce- mahkeme üyesi Alexandre Bernard Ju Des Rets’ten Marie Antoinette’e hediye gelen ayakkabıların yapılan bir müzayedede 8 ila 10 bin Euro arasında alıcı bulması bekleniyordu. Fakat yeşil, beyaz şeritlerle süslenmiş kurdeleli ipek ayakkabı tam 62.420 Euro’ya alıcı buldu.

yalı spor_marie antoinette ayakkabıları

 

 

Bunları da beğenebilirsin