Hırvatistan’ın Porec kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nda, yıldız bayan kılıç kategorisinde bronz madalya alarak 89 yıllık Türk eskriminde tarihi bir başarıya imza atan Ilgın Sarban Türkiye’ye döndü. 

 

Türkiye’ye bu şampiyonada tarihinde ilk madalyayı kazandıran Ilgın Sarban, Atatürk Havalimanı’nda ailesi, arkadaşları ve federasyon yetkilileri tarafından çiçeklerle karşılandı. 

Basın mensuplarına duygularını aktaran Ilgın Sarban, ”Çok çalıştık ve güzel bir sonuç aldık. Bu başarı bizim için çok büyük motivasyon, hem de ilerisi için çok güzel bir gösterge oldu. O yüzden çok mutluyuz” dedi. 

 

Sarban, eskrimdeki hedeflerinin olimpiyatlara katılmak ve 3-4 hafta sonra yapılacak Dünya Şampiyonası’nda güzel bir başarı yakalamak olduğunu kaydetti

Eskrim Antrenörü Recep Koç da Avrupa üçüncüsü olan Ilgın’ın eskrim tarihinde bir ilki hediye ettiğini belirterek, gösterilen başarıdan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. 

 

Ilgın’ın annesi Banu Sarban ise kürsüde Türk bayrağını görmenin bir anne-baba ve tüm Türkiye için çok güzel bir duygu olduğunu dile getirken, kızının, olimpiyat ve dünya şampiyonalarında da Türkiye’ye başarılar kazandırmak istediğini dile getirdi. 

Kaynak

 

 

 

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin