2018 Wimbledon Tenis Turnuvası


Tenisin en eski ve prestijli turnuvası olan, Wimbledon Tenis Turnuvası  bu yıl da dünyanın en büyük tenisçilerini ağırlamaya devam ediyor.Her yıl olduğu gibi İngiltere’nin başkenti Londra’nın güneybatısında bulunan Wimbledon bölgesinde 2 Temmuz pazartesi günü başlayan Wimbledon Tenis Turnuvası, şu sıralar tüm hızıyla oynamaya devam ediyor!Tarihte Wimbledon Tenis Turnuvası

Severek izlenen Wimbledon Tenis Turnuvası, ya da kısaca Wimbledon olarak anılan turnuvanın kökeni çok eskiye dayanıyor. İlk defa 1868 yılında Londra yakınlarındaki bir sahada, All England Lawn Tennis and Croquet Club ‘ünün kontrolünde oynanmıştır. İlk yıllarda turnuvadaki tek klasman, tek erkekler kategorisiyken 1884 yılında yapılan düzenlemeyle tek kadınlar ve çift erkekler kategorileri de eklenmiştir. 1913 yılında tekrar bir düzenleme yapılarak çift kadınlar ve karışık çiftler kategorileri eklenmiştir. Wimbledon Tenis Turnuvası, Church Road yakınlarındaki bugünkü yerine 1922’de taşınmıştır. Diğer Grand Slam turnuvalarında olduğu gibi Wimbledon’da da 1968’deki Açık Tenis Turnuvaları’nın kuruluşuna kadar en üst seviyedeki amatör sporcular yarışmaya devam etti. Zamanla tenisin en büyük turnuvası haline gelen Wimbledon Tenis Turnuvası, İngilizlerin gurur kaynağı oldu.

Wimbledon’da  Roger Federer Rüzgarı!

Turnuvanın gözde raketi olan İsviçre’li tenisçi Roger Federer, kimi zaman tenisteki  başarısıyla kimi zaman ise kendine özgü retro giyim tarzıyla adından sık sık  söz ettiriyor. Wimbledon’ın en başarılı oyuncusu olarak tarihe adını yazdıran Federer,  toplam 8 defa turnuvada  şampiyon olarak büyük bir başarı elde etti. 2003-2007 yılları arasında 5 kez üst üste şampiyon olan Roger Federer, 2000’li yılların başında Wimbledon’ı domine etti ve aynı zamanda geçen senenin şampiyonu olan Roger Federer, bu yıl turnuvaya 1.sıradan seri başı olarak katılıyor.

Wimbledon Turnuvası’nın yazılı olmayan kuralları var

Wimbledon Turnuvası’nın kendine özgü yazılı olmayan bazı kuralları bulunmaktadır. Turnuvada ilk pazar günü geleneksel olarak maç oynanmaz ve tenisçilerin beyaz giyinme zorunluluğu, korta giriş-çıkış protokolü gibi yazılı olmayan kuralları vardır.

Bu yıl neler oluyor ?
Tenisi her saniye sürprizlerle karşılaşabileceğimiz bir spor olarak nitelendirmek mümkün. Wimbledon bu özelliğini turnuvanın hemen başında göstererek herkesi bir kez daha şaşırtan sonuçlar yaşattı.

wimbledon

Wimbledon Tenis Turnuvası’nın ilk turunda iki büyük sürpriz yaşandı. Daha önce turnuvada şampiyonluk yaşamış iki isim, ilk turda turnuvaya veda etti. Turnuvanın favorilerinden Maria Sharapova, vatandaşı Vitalia Diatchenko karşısında hiç beklemediği bir sonuç alarak, Wimbledon Tenis Turnuvası’ndan daha ilk turda elendi. Maria Sharapova, 2010  tenis turnuvasından tam sekiz yıl sonra ilk kez, bir Grand Slam’a ilk turda veda etmiş oldu. Petra Kvitova da, Belarus’lu Aliaksandra Sasnovich’e yenilerek ilk turda turnuvada saf dışı kaldı.

 

Tenisle ilgili ürünlerimize göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin