yalısporOlimpiyatlardan sonra 26 spor dalı ile dünyada en fazla branşın bir arada yapıldığı organizasyon olarak öne çıkan Akdeniz Oyunları, 2013 yılında Mersin’de düzenlenecek.

Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi’nin 23 Şubat 2011 günü gerçekleştirdiği oylamada, Libya’nın Tripoli ve İspanya’nın Tarragone şehirleriyle yarışan Mersin ilk turda oyların yarısından fazlasını alarak hedefine ulaştı. Oylamaya aday ülkelerin dışında 21 Akdeniz ülkesi katıldı. Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi tarafından açıklanan sonuçlara göre oylamada Mersin birinci olurken, ikinciliği İspanya, üçüncülüğü ise Libya aldı.

Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Addadi sonucun belli olmasının ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin 2013 Akdeniz Oyunları’nın ev sahipliğini en üst düzeyde ve en iyi şekilde başaracağına inanıyorum ve başarılar diliyorum” dedi.

2013 organizasyonu için daha önce ev sahipliği konusunda adaylığını açıklayan Mersin, 2007 yılında İtalya’nın Pescara kentinde yapılan oylamada bu hakkı Yunanistan’ın Volos kentine kaptırmıştı. Sonrasında 2017 Akdeniz Oyunları için başvuruda bulunan Mersin, Yunanistan’ın ekonomik kriz nedeniyle birçok yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle ev sahipliği hakkının bu ülkeden alınması sonucu yeniden umutlandı ve 2013 oyunlarına ev sahipliği yapabileceğini açık ve net bir şekilde ortaya koydu.

İlki 1951 yılında düzenlenen oyunlar Akdeniz’e kıyısı olan 24 ülkenin katılımı ile dört yılda bir Olimpiyat kuralları içerisinde gerçekleştiriliyor. 15 gün süren oyunlarda 3.500’e yakın sporcu mücadele ediyor.

 

 

 

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin