SİNEMA TARİHİNİN EN ÖZEL SPOR FİLMLERİ

Ringlerden ve sahalardan beyaz perdeye uzanmış en iyi 10 spor filmi ile karşınızdayız.

yali-spor_dunya-sinema-gunu

Dünya Sinema Günü için derlediğimiz spor içerikli filmlere şöyle bir göz atalım istedik. Hayat kadar sert vuran yapımlar arasında izledikleriniz elbette vardır. Belki de hepsini izlediniz. Fakat spor filmleri klasikleri arasında yer alan bu filmleri Dünya Sinema Günü’nde izlemek apayrı bir keyif olacaktır diye düşünüyoruz.

Sizin için listelediğimiz filmlerden birini seçin ve beyaz perdenin tadını çıkarın.

İşte sinema tarihinin en iyileri arasında yer alan 10 spor filmi :

  1. Cinderalla Man

yalı spor_cinderalla man

3 dalda Oscar Ödülü’ne aday gösterilen 2005 yapımı bu filmin başrollerini Russel Crowe ve Renee Zellweger paylaşıyor. 1930’lu yıllarda ekonomik buhranın etkilerinden hala kurtulamamış Amerika’da geçen film, İrlanda asıllı boksör James Braddock’un hayat hikayesinden kurgulanmıştır. Hayatını limanlarda çalışarak devam ettiren Jim ailesine bakmakla yükümlüdür. Bu yüzden tutkunu olduğu boksu bırakmak zorunda kalmıştır. Ama hayallerinde hala sadece boks vardır. Bir gün rastlantı sonucu boks şampiyonu Max ile dövüşen Jim’in hayatında her şey değişecektir. Unvan maçı olan bu karşılaşmayı kazanırsa şampiyon olma onuruna sahip olacak olan Jim’i hayatının maçı beklemektedir. Peki, Jim bu maçı kazanacak mı dersiniz? İzleyip görelim…

  1. White Men Can’t Jump

yalı spor_white men cant jump

Eğlencenin hiç azalmadığı 1992 yapımı White Men Can’t Jum/ Beyazlar Beceremez isimli filmin başrollerinde usta oyunculardan Woody Harrelson ve Wesley Snipes’ı görmekteyiz. Mafyaya olan borcunu ödeyebilmek için para peşinde koşan ama tek becerebildiği şey basketbol olan Billy Ho (Harrelson) sevgilisi ile yeni bir yere gider. Burada bahse girip para kazanır. Hayatında ilk defa Billy’e yenilen Sidney Deane (Snipes)’nin aklına dolandırıcılık yaparak para kazanmak gelir. Birlikte işe koyulan iki adam bu işi fazla sürdüremez. Sidney’in Billy’i kandırdığı gerçeği ortaya çıkınca yarışmaya katılmak zorunda kalan ikili garip maceraları ile hepimizin ilgisini çekiyor. Bu arada Sidney’in düşüncesini hiçbir şey değiştirememektedir : ‘’Beyazlar beceremez.’’

  1. Million Dolar Baby

yalı spor_million dollar baby

Clint Eastwood’un yönettiği ve 4 dalda Oscar Ödülü kazanan 2005 yapımı Milyon Dolarlık Bebek filminin başrolünde Maggie Fitzgerald rolüne hayat veren Hilary Swank’i görüyoruz. Tüm hayatını başarılı dövüşçüler yetiştirerek geçiren Frankie Dunn, boksörlerine hayatın temel kuralını öğretir. ‘’Her şeyin ötesinde önce kendini koru!’’ Kızından kopmanın acısını yaşayan Frankie’nin en yakın arkadaşı eski boksör Scarp, onun hırçın mizacının ardında 25 yıldır affedilmeyi bekleyen bir adamın olduğunu bilir. Frankie ise kimseyle fazla yakınlaşmayı tercih etmez. Fakat bir gün Maggie Fitzgerald kapıdan girer ve boks öğrenmek istediğini söyler. Bakalım şimdi neler olacak?

  1. Rocky

RB Teaser NB 1sht

1976 yılı yapımı efsane film aynı yıl 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve 3 Oscar almıştır. Sıradan bir adam olan Rocky Balboa boş zamanlarında yaşadığı küçük şehrin yerel kulüplerinden birinde boks yapan amatör bir boksördür. Amerika’da yeni yılın boks maçlarının programları tamamlanmak üzereyken Apollo Creed isimli boksör sakatlanmıştır. Apollo’un önerisi üzerine turnuvaya adı duyulmamış bir boksör katılacaktır. Tabi ki bu isim Rocky’den başkası değil. Rocky, artık yılın en önemli maçının boksörlerinden biridir ve zorlu hazırlık sürecinde en büyük yardımcıları antrenörü Mickey ve büyük aşkı Adrian olacaktır. Ardından çekilen devam filmleri ile seriye dönüşen bu efsane yapıtı kaç kere izlemiş olursanız olun her zaman ilk kez izliyormuş gibi heyecanlanıyorsanız siz de gerçek bir sinema tutkunusunuz demektir.

  1. Friday Night Lights

yalı spor_friday night lights

2004 yapımı Zafer Gecesi adlı yapım Texas’ın küçük şehri Odessa’da geçmektedir. Irksal açıdan bölünmüş ve ekonomik açıdan yok olan bu şehre tek bir gece hayat verir ki o da Cuma gecesidir. Texas’ın lise futbolu alanında ciddi başarıları söz konusudur. Ancak yıldız oyuncu Boobie sezon başında yaralanmıştır. Şehir de takım da umudunu kaybetmiştir. Ancak takımın koçu Gary Gaines ‘Mükemmelliğin, arkadaşlarının gözlerine bakabilmek ve onların devrilmemesi uğruna elinden gelenin en iyisini yapmak’ olduğuna inanmaktadır. Takımı küllerinden yeniden doğuran Gary sayesinde Panterler şimdi yapabileceklerinin en iyisi ile sahaya çıkmak üzereler. Bu maçı kazanmak için inanmak yeterli olacak mı acaba?

  1. Raging Bull

yalı spor_raging bull

Raging Bull adlı 1980 yapımı film, ortasiklet bir boksörün dizginlenemez kariyer hırsının, boksörün hayatına nasıl etki ettiğini anlatıyor. Her zaman en iyisi olmak için kendine zarar verecek derecede korkutucu bir hırs barındıran boksör Jake La Motta, bu agresifliğini sadece ringlerde değil, ring dışında özel hayatına da yansıtmaktadır. Bu nedenle zaman içerisinde kariyerini kendi elleriyle un ufak ediyor ve yakın çevresini de yavaş yavaş kaybediyor. Bu yükseliş ve düşüş hikayesini bizlere boksörün kendi sesinden anlatan siyah-beyaz film usta yönetmen Martin Scorsese imzasını taşıyor. Başrolde Robert De Niro’nun eşsiz ve mükemmel oyunculuğunu izlediğimiz film uzun yıllar daha hafızalarımızdan silinmeyeceğe benziyor. Usta aktörün bu başarılı performansı ile Akademi Ödülleri’nde Oscar kazandığını da tekrardan hatırlatalım istedik. 🙂

  1. Hoop Dreams

yalı spor_hoop dreams

Steve James’in yönettiği 94 yapımı belgesel film, yoksul ailelerden gelen William Gates ve Arthur Agee isimli iki Afro-Amerikalı öğrencinin hayatını anlatıyor. Beyaz öğrencilerin çoğunlukta olduğu Westchester bölgesindeki St. Joseph Lisesi’nde okuyan bu iki genç, basketbolda hayli başarılı olan bu okulda basketbol ile ilgili ellerinden geleni yapmaktadırlar. Yaşadıkları yerin okula uzak olması, ulaşımın bir hayli güç olması onları zorlu antrenmanlarda ter dökmekten vazgeçirmemiştir. Amerika’daki ırk, sosyal sınıf ve eğitim gibi temel sorunlara değinen bu belgeselin sonunda bu çocuklardan öğreneceğimiz çok şey olduğuna eminiz.

  1. Space Jam

yalı spor_space jam

Basketbol ve özellikle Jordan hayranlarıyla ilk kez 1996 yılında buluşan yapım eğlenceyi doruğa taşıyor. Jordan smaçlamakta, Bugs Bunny sıkıştırmakta ve tüm Looney Tunes kahramanları potaya zıplamakta. Animasyon ve gerçek karakterlerin iç içe geçtiği bu komedi filminde, Charles Barkley ve Patrick Ewing gibi NBA yıldızlarının yeteneklerini ele geçiren kötü yaratıklarla Looney Tunes kahramanları bir basketbol maçında karşı karşıya geliyor. Kahramanlarımız ünlü NBA oyuncusu Michael Jordan’dan yardım isterler. Dünyanın hatta evrenin en büyük basketbol devinin yardımıyla bakalım bu maçı kazanabilecekler mi? Bu eğlenceli ve müthiş macerayı bir kez daha yaşamaya var mısınız?

  1. Hoosiers

yalı spor_hoosiers

1986 yılında gösterilen listemizin en iyi spor filmleri arasında yer alan Hoosiers, küçük bir kasaba lisesinin basketbol koçluğunu üstlenen beden eğitimi öğretmeni Norman Dale’in takımı eyalet şampiyonasına taşıma mücadelesini anlatmaktadır. Bunun yanı sıra Dale, hırslı yapısı ve oyunculara olan sert davranışlarıyla kariyerinde sona yaklaşan bir spor admaıdır. Son şans olarak geldiği kasabada onu bekleyen çok fazla zorluk vardır. Ama o kararlı yapısı ve kazanma hırsıyla başarılı olmak için elinden geleni yapacaktır.

  1. The Wrestler

untitled

1980’li yılların efsanevi güreşçilerinden biri olan Randy, şimdilerde bir markette part-time çalışan, hafta sonları da çeşitli güreş aktivitelerine katılan unutulmuş bir yıldızdır. Yerel bir maçı kazanmasının ardından çevresindekilerin de önerisiyle geçmiş zamanda en dişli rakiplerinde biri olan The Ayatollah’a karşı dövüşmeyi kabul eder. Artık herkes bu maçı beklemektedir. Randy için herşey hazırdır. Son derece çetin geçen bu mücadelede kalp krizi geçiren güreşçi kariyerinin sonuna gelmiştir. Doktorlar yaşlı adamın güreşmesini yasakladığı için tezgahtar olarak işe giren Randy, bu süreci yıllardır görmediği kızıyla arasını düzeltmek için bir şans olarak görse de bu o kadar kolay olmayacak. Ringler yeniden onu çağıracaktır!!!

 

Yazımıza Yalı Spor Dergi‘den de ulaşabilirsiniz. Okumak için tıklayın.

Seçiminizi yapın. Ve muhteşem bir cumartesi gününü sinemayla taçlandırın.

Yalı Spor iyi seyirler diler.

Bunları da beğenebilirsin