Ataköy Atletizm Salonu’nda 3 gün süren organizasyonda, ikinci gün akşam seansında kadınlar 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin, 4.08.74’lük derecesiyle Türkiye rekoru kırıp, üçüncü oldu. Bronz madalya kazanan Aslı, Türkiye’ye dünya salon atletizm şampiyonası tarihindeki ilk madalyasını kazandırdı.

 

Aslı, elemelerde de 4.10.95’lik derecesiyle Ayşen Barak’ın 11 yıllık Türkiye rekorunu kırmıştı.

 

İkinci gün akşam seansında erkekler 1500 metrede Kenya asıllı Türk atlet İlham Tanui Özbilen de 3.45.35’lik derecesiyle ikinci olarak, gümüş madalya kazandı. İlham da Türkiye’ye salon dünya şampiyonası tarihindeki ilk gümüş madalyasını kazandırdı.

 

-Ali Ekber Kayaş ve Meliz Redif, yarı finalde elendi-

Erkekler 400 metrede Ali Ekber Kayaş ve kadınlar 400 metrede Meliz Redif, yarı finalde elendi.

 

İlk gün sabah seansında 47.55’lik derecesiyle yarı finale kalan Ali Ekber, akşam seansında koşulan erkekler 400 metre yarı final müsabakalarında 2. seride 48.16’lık derecesiyle 5. ve son sırada yer alarak, finale kalamadı.

 

Kadınlar 400 metrede sabah seansında 53.55’lik derecesiyle yarı finale çıkan Meliz Redif, akşam seansında yarı finalde 3. seride 54.48’lik derecesiyle 6. ve son sırada yer alarak, elendi.

 

-Diğer Türk sporcular-

Türkiye’yi kadınlar uzun atlamada temsil eden Karin Melis Mey, elemelerde 6.62’lik derecesiyle 9. olarak, elendi.

 

Kadınlar gülle atmada da 16 yaşındaki Emel Dereli, 16.02’lik derecesiyle 17. olarak finale kalamadı.

 

4×400 metrede bayrakta Ali Ekber Kayaş, Halit Kılıç, Mehmet Güzel ve Yavuz Can ile yarışan Türk Milli Takımı, 3.11.28’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırmasına karşın elendi.

 

Erkekler 800 metre elemelerinde 3. seride yarışan Halit Kılıç, 1.54.06’lık derecesiyle seriyi 5. ve son sırada tamamlayarak elendi.

 

Kadınlar 3000 metre elemelerinde 1. seride koşan Dudu Karakaya, 9.16.85’lik derecesiyle 8. sırayı elde ederek, şampiyonaya veda etti.

 

Erkekler gülle atmada Hüseyin Atıcı, 18.42’lik derecesiyle 23. ve son sırada yer alarak, elendi.

 

Kadınlar üç adım atlama elemelerinde B Grubu’nda Sevim Sinmez, 13.13’lük derecesiyle grubunda 14., genel sıralamada da 28. olarak elendi.

 

Kadınlar 800 metrede Merve Aydın, Türkiye rekoru kırmasına karşın elendi. Elemelerde 3. seride yarışan milli atlet, 2.01.19’luk derecesiyle üçüncü oldu. Merve Aydın, bu derecesiyle 2.02.47 ile Yeliz Kurt’a ait olan Türkiye rekorunu kırdı, ancak finale kalamadı.

 

Erkekler 1500 metrede Kemal Koyuncu ise 3.45.33’lük derecesiyle elemelerde serisini 9. tamamlayarak, elendi.

 

Erkekler uzun atlamada ise Alper Kulaksız, 7.42’lik derecesiyle 14. olarak şampiyonaya veda etti.

 

Erkekler 3000 metrede Kenya asıllı Türk atlet Polat Kemboi Arıkan, elemelerde 2. seride 8.02.37’lik derecesiyle 8. olarak elendi.

 

Kadınlar yüksek atlamada milli atlet Burcu Ayhan ise sakatlığı nüksettiği için elemelere katılmadı.

 

-ABD ilk sırayı aldı-

14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda madalya sıralamasında ABD 10 altın, 3 gümüş, 5 bronz madalya ile birinci oldu.

 

Ataköy Atletizm Salonu’nda 3 gün süren organizasyonun sonunda ABD 10 altın, 3 gümüş, 5 bronz olmak üzere toplam 18 madalyayla ilk sırayı aldı.

 

Büyük Britanya 2 altın, 3 gümüş, 4 bronz ve toplam 9 madalya ile ikinci, Etiyopya 2 altın, 1 gümüş, 2 bronz madalya ve toplam 5 madalya ile üçüncü oldu.

 

Dünya Salon Şampiyonaları tarihindeki ilk madalyalarını alan Türkiye ise 1 gümüş, 1 bronz ile 16. sırada yer alıyor.

 

-Madalya sıralaması-

Şampiyona sonunda madalya sıralaması şöyle oluştu:

Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam

1.ABD 10 3 5 18

2.Büyük Britanya 2 3 4 9

3.Etiyopya 2 1 2 5

4.Kenya 2 1 1 4

5.Rusya 1 3 5 9

6.Ukrayna 1 2 – 3

7.Fransa 1 1 1 3

8.Avustralya 1 1 – 2

.Jamaika 1 1 – 2

.Fas 1 1 – 2

11.Brezilya 1 – – 1

.Kostarika 1 – – 1

.Yunanistan 1 – – 1

.Yeni Zelanda 1 – – 1

15.Almanya – 2 – 2

16.Türkiye – 1 1 2

.Bahamalar – 1 1 2

.Belarus – 1 1 2

19.Çek Cumhuriyeti – 1 – 1

.İtalya – 1 – 1

.Fildişi Kıyısı – 1 – 1

.Kazakistan – 1 – 1

.Çin – 1 – 1

.İsveç – 1 – 1

25.Küba – – 1 1

.Litvanya – – 1 1

.Polonya – – 1 1

.Trinidad Tobago – – 1 1

 

-Son gün 2 rekor-

İstanbul’da 3 gün süren müsabakalarda pentatlonda Ukraynalı atlet Natallia Dobrnyska topladığı 5013 puanla, heptatlonda ABD’li atlet Ashton Eaton topladığı 6645 puanla yeni dünya rekorunun sahibi oldular.

 

400 metre erkeklerde Kostrikalı atlet Nery Brenes 45.11’lik derecesiyle, kadınlar uzun atlamada ABD’li atlet Brittney Rees şampiyona rekoru elde etti. Müsabakalarda alınan dereceler günlere göre şöyle:

 

-1. Gün-

Erkekler gülle atma: 1. Ryan Whiting (ABD) 22.00, 2. David Storl (Almanya) 21.88, 3. Tomasz Majewski (Polonya) 21.72

Kadınlar Pentatlon: 1. Natallia Dobrnynska (Ukrayna) 5013, 2. Jessica Ennis (Büyük Britanya) 4965, Austra Skujyte (Litvanya) 4802

 

-2. Gün-

Erkekler sırıkla atlama: 1. Renaud Lavillenie (Fransa) 5.95, 2. Bjorn Otto (Almanya) 5.80, 3. Brad Walker (ABD) 5.80

Kadınlar üç adım atlama: 1. Yamile Aldama (Büyük Britanya) 14.82, 2. Olga Rypakova (Kazakistan) 14.63, 3. Mabel Gay (Küba) 14.29

Kadınlar bin 500 metre: 1. Genzebe Dibaba (Etiyopya) 4.05.78, 2. Mariem Alaoui Selsouli (Fas) 4.07.78, 3. Aslı Çakır Alptekin (Türkiye) 4.08.74

Kadınlar gülle atma: 1. Valerie Adams (Yeni Zellanda) 20.54, 2. Nadzeya Ostapchuk (Belarus) 20.42, 3. Michelle Carter (ABD) 19.58

Kadınlar yüksek atlama: 1. Chaunte Lowe (ABD) 1.98, 2. Anna Chicherova (Rusya) 1.95, 2. Antonietta Di Martino (İtalya) 1.95, 2. Ebba Jungmark (İsveç) 1.95

Erkekler Heptatlon: 1. Ashton Eaton (ABD) 6645, 2. Oleksiy Kasyanova (Ukrayna) 6071, 3. Artem Lukyanenko (Rusya) 5969

Kadınlar 400 metre: 1. Sanya Richards Ross (ABD) 50.79, 2. Aleksandra Fedoriva (Rusya) 51.76, 3. Natasha Hastings (ABD) 51.82

Erkekler uzun atlama: 1. Mauro Vinicius da Silva (Brezilya) 8.23, 2. Henry Frayne (Avustralya) 8.23, Aleksandr Menkov (Rusya) 8.22

Erkekler bin 500 metre: 1. Abdalaati Iguider (Fas) 3.45.21, 2. İlham Tanui Özbilen (Türkiye) 3.45.35, 3. Mekonnen Gebremedhin (Etiyopya) 3.45.90

Erkekler 400 metre: 1. Nery Brenes (Kostrika) 45.11, 2. Demetrius Pinder (Bahamalar) 45.34, 3. Chris Brown 45.90 (Bahamalar)

Kadınlar 60 metre engelli: 1. Sally Pearson (Avustralya) 7.73, 2. Tiffany Porter (Büyük Britanya) 7.94, 3. Alina Talay (Belarus) 7.97

Erkekler 60 metre: 1. Justin Gatlin (ABD) 6.46, 2. Nesta Carter (Jamaika) 6.54, 3. Dwain Chambers (Büyük Britanya) 6.60

 

-3. Gün-

Kadınlar sırıkla atlama: Yelena Isinbayeva (Rusya) 4.80, 2. Vanessa Boslak (Fransa) 4.70, 3. Holly Bleasdale (Büyük Britanya) 4.70

Kadınlar uzun atlama: Brittney Reese (ABD) 7.23, 2. Janay Deloach (ABD) 6.98, 3. Shara Proctor (Büyük Britanya) 6.89

Erkekler 3 bin metre: 1. Bernard Lagat (ABD) 7.41.44, 2. Augustine Kiprono Choge (Kenya) 7.41.77, 3. Edwin Cheruiyot Soi (Kenya) 7.41.78

Erkekler yüksek atlama: 1. Dimitrios Chondrokoukis (Yunanistan) 2.33, 2. Andrey Silnov (Rusya) 2.33, 3. Ivan Ukhov (Rusya) 2.31

Kadınlar 800 metre: 1. Pamela Jelimo (Kenya) 1.58.83, 2. Nataliia Lupu (Ukrayna) 1.59.67, 3. Erica Moore (ABD) 1.59.97

Kadınlar 3 bin metre: 1. Hellen Onsando Obiri (Kenya) 8.37.16, 2. Meseret Defar (Etiyopya) 8.38.26, 3. Gelete Burka 8.40.18 (Etiyopya)

Erkekler üç adım atlama: 1. Will Claye (ABD) 17.70, 2. Christian Taylor (ABD) 17.63, 3. Lyukman Adams (Rusya) 17.36

Erkekler 800 metre: 1. Mohammed Aman (Etiyopya) 1.48.36, 2. Jakup Holusa (Çek Cumhuriyeti) 1.48.62, 3. Andrew Osagie (Büyük Britanya) 1.48.92

Kadınlar 4×400 metre bayrak: Büyük Britanya 3.28.76, ABD 3.28.79, Rusya: 3.29.55

Kadınlar 60 metre: Veronica Campbelle Brown 7.01 (Jamaika), 2. Murielle Ahoure (Fildişi Kıyısı) 7.04, 3. Tianna Madison (ABD) 7.09

Kadınlar 60 metre engelli: Aries Merritt (ABD) 7.44, 2. Xiang Liu (Çin) 7.49, Pascal Martinot Lagarde (Fransa) 7.53

4×400 metre erkekler: 1. ABD 3.03.94, 2. Büyük Britanya: 3.04.72, 3. Trinidad Tobago 3.06.85

 

 

 

Kaynak

0

Bunları da beğenebilirsin